Gaz

Ceny gazu na kosmicznych poziomach

Ceny gazu ziemnego w Europie osiągają rekordowe poziomy, głownie za sprawą wojny w Ukrainie oraz sankcji jakie Europa nakłada na Rosję i vice versa. W 2023 roku przewiduje się, że gaz podrożeje o 300% (trzysta procent, czyli 3 razy, to nie pomyłka).

Ile kosztuje ogrzewanie domu gazem ziemnym?

Dla odbiorców indywidualnych cena gazu jest póki co regulowana (tj. sztucznie zaniżana) przez Urząd Regulacji Energetyki. Nie jest jednak pewne jak długo taka sytuacja będzie miała miejsce.

W tej chwili mówi się, że cena gazu jaka płaca prywatni właściciele domów i mieszkań stanowi tylko około 1/3 faktycznej ceny rynkowej. To oznacza, że nawet jeśli w chwili obecnej ogrzewanie kotłem gazowym jest rozsądne, w niedalekiej przyszłości używanie gazowego paliwa może być zabójcze dla domowego budżetu.

Czy ogrzewanie domu gazem się opłaca?

W chwili obecnej gaz kosztuje od 2,6 do 3 zł za m3 (metr sześcienny) dla odbiorów prywatnych. Firmy jednak płacą nawet 10 zł za m3.

Przy takich cenach i w domach nowych, dobrze ocieplonych ogrzewanie gazem może być stosunkowo tanie i ekologiczne.

Niestety w chwili gdy tylko cena gazu poszybuje w górę, opłacalność ogrzewania gazowego spadnie dramatycznie, a koszty grzania gazem urosną do poziomów, które zwalają z nóg.

Co zamiast gazu?

Zapewne pompa ciepła, ale żeby nie opierać się na domysłach należy wykonać niezbędne obliczenia lub płatny audyt cieplny budynku.

Skąd w Polsce mamy gaz?

Na chwilę obecną połowę gazu importujemy z Rosji. Czynione są starania aby zapotrzebowanie to było pokrywane przez import z innych krajów, w szczególności z Norwegii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button