Fotowoltaika

Fotowoltaika cena – ile kosztuje fotowoltaika?

Fotowoltaika – cena instalacji zależna jest od kilku czynników, w tym głównie jakości wykorzystanych elementów instalacji fotowoltaicznej oraz zatrudnionej ekipy montażowej. Na niektórych rzeczach nie warto jednak oszczędzać, ponieważ wykorzystanie lepszych jakościowo komponentów zazwyczaj wiąże się z większą efektywnością.

Dowiedz się, ile kosztuje wykonanie instalacji fotowoltaicznej oraz które z elementów są najdroższe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, decydując się na energię elektryczną ze słońca w swoim domu.

Fotowoltaika – cena instalacji

Cena fotowoltaiki uzależniona jest od kilku czynników. Wpływ na wysokość kosztu instalacji fotowoltaicznej mają m.in.:

  • rozmiar instalacji (wielkość i moc),
  • rodzaj i jakość wykorzystanych komponentów,
  • typ instalacji (na dachu czy na ziemi),
  • efektywność instalacji (skuteczność zmiany energii słonecznej na energię elektryczną),
  • rodzaj dachu, na którym ma znaleźć się instalacja,
  • okres gwarancji,
  • cena montażu przez firmę instalacyjną.

Koszty fotowoltaiki

Jak już zostało wspomniane, cena fotowoltaiki uzależniona jest przede wszystkim od rozmiaru instalacji oraz wykorzystanych komponentów. Jakość elementów wpływa na efektywność całego zestawu, dlatego też nie zawsze wybór najtańszej opcji jest najlepszym rozwiązaniem.

Ceny instalacji fotowoltaicznej pozwalających wygenerować moc na poziomie:

  • 3 kW – ok. 16-19 tysięcy złotych,
  • 4 kW – ok. 15-22 tysiące złotych,
  • 5 kW – ok. 20-30 tysięcy złotych,
  • 6 kW – ok. 22-36 tysięcy złotych,
  • 10 kW – ok. 35-55 tysięcy złotych.

Panele fotowoltaiczne – ich cena uzależniona jest od typu ogniw. Każdy z nich wykazuje się inną efektywnością. Najdroższe są ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne. Są one jednak najbardziej efektywne.

Tańsze są ogniwa polikrystaliczne – zazwyczaj można je spotkać w niewielkich instalacjach prosumenckich. Najtańsze są z kolei ogniwa fotowoltaiczne cienkowarstwowe (amorficzne) – najmniej efektywne, zajmujące więcej powierzchni.

  • Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne – rekomendowane są w przypadku niewielkich powierzchni dachu. Mniejsza ilość paneli jest w stanie wyprodukować więcej energii elektrycznej niż panele z ogniwami polikrystalicznymi. W parze z wyższą ceną idzie wysoka jakość i efektywność. Ich sprawność określa się na ok. 16-20%.
  • Ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne – powszechnie wybierane w gospodarstwach domowych z budynkami o dużych powierzchniach dachu. Są mniej wydajne niż ogniwa monokrystaliczne. Ich sprawność określana jest na poziomie ok. 14-17%.
  • Amorficzne ogniwa fotowoltaiczne – wyróżnia je najniższa sprawność – ok. 8-12%.

Fotowoltaika – cena zależy również od ilości paneli. Droższe, wydajniejsze modele pozwalają ograniczyć powierzchnię niezbędną do wykonania instalacji. Z takim rozwiązaniem można spotkać się nie tylko na mniejszych dachach, ale także dachach, których duża część jest zacieniona przez większość dnia.

Instalacja fotowoltaiczna ceny

Panele fotowoltaiczne to niejedyny wydatek, który wiąże się z wykonaniem instalacji fotowoltaicznej. Cena fotowoltaiki to również zakup inwertera, przewodów i konstrukcji oraz montaż całości. Szacuje się, że urządzenia pochłaniają ok. 80% budżetu przeznaczonego na wykonanie instalacji. Pozostałe ok. 20% to koszt robocizny.

Szacunkowy rozkład kosztów wygląda następująco:

  • panele fotowoltaiczne – ok. 45% kosztów, jest to najdroższy, lecz i podstawowy element każdej instalacji fotowoltaicznej,
  • falownik (inwerter) – ok. 20% kosztów, jego zadaniem jest zmiana prądu stałego na prąd zmienny,
  • elementy konstrukcji – ok. 15% kosztów, m.in. przewody, konstrukcja nośna,
  • montaż instalacji – ok. 10% kosztów, prace powinni wykonywać wykwalifikowani pracownicy, którzy mają uprawnienia wysokościowe,
  • praca elektryka – ok. 10% kosztów, elektryk łączy falownik z panelami oraz wykonuje stosowną dokumentację.

Szukając właściwej ekipy, która wykona instalację fotowoltaiczną, należy uwzględnić również to, że niektóre firmy podają ceny netto, co może wprowadzić w błąd. Warto zwrócić na to uwagę podczas wyboru oferty.

Instalacje fotowoltaiczne są kosztowne, jednak w dłuższej perspektywie czasu mają za zadanie generować oszczędności. Dlatego też ważna jest nie sama cena instalacji, ale także czas zwrotu inwestycji.

Warto także wspomnieć, że istnieją programy, w ramach których można uzyskać dofinansowanie i zwrot części nakładów na inwestycję fotowoltaiczną. Dzięki temu inwestycja jest jeszcze bardziej opłacalna. Alternatywą dla instalacji fotowoltaicznej są panele słoneczne, które wykorzystywane są głównie do podgrzewania wody użytkowej w domach. Fotowoltaika – cena instalacji zależna jest od wielu składowych. Jest to jednak rozwiązanie, dzięki któremu w dłuższej perspektywie czasowej można obniżyć rachunki za prąd. Warto postawić na sprawdzone, wysokiej jakości rozwiązania, aby cieszyć się krótkim czasem zwrotu z inwestycji.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button