WodórNauka

Energia wodorowa – mamy kolejny przełom

Wodór pozwala na wdrażanie rozwiązań, które ograniczają eksploatację paliw kopalnych i pozytywnie wpływają na stan środowiska naturalnego. W Szwecji otworzono pierwszy zakład, który umożliwia zasilanie sieci telekomunikacyjnych zielonym wodorem w przypadku awarii.

Ogniwa paliwowe oparte na zielonym wodorze

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall [https://group.vattenfall.com/], razem z firmami Ballard Power Systems [https://www.ballard.com/] i IT Norrbotten [https://itnorrbotten.se/], realizuje projekt, który zakłada wykorzystanie ogniw wodorowych do awaryjnego zasilania sieci telekomunikacyjnych, w tym szerokopasmowych. W tym celu w maju 2022 r. otwarto zakład produkcji ogniw wodorowych, który znajduje się w Överkalix, w regionie administracyjnym Norrbotten.

Według koncernu, technologia pozwala w sytuacji awarii przekształcić gaz wodorowy w energię elektryczną. Umożliwia to zachowanie łączności telekomunikacyjnej nawet w przypadku, gdy brak dostępu do prądu będzie miał charakter długotrwały i wystąpi w najodleglejszych regionach Szwecji. Rozwiązanie ma służyć zapewnieniu niezawodności elementów infrastruktury krytycznej.

Projekt jest współfinansowany przez Szwedzki Urząd Poczty i Telekomunikacji (PTS) [https://www.pts.se/]. Jest częścią działań, które zmierzają do osiągnięcia przez koncern Vattenfall zeroemisyjności w perspektywie do 2040 r., a także zredukowania emisji wśród dostawców o 50%. Firma to właściciel jednej z największych farm wiatrowych na świecie (Hollandse Kust Zwid), w której ma działać 140 turbin bezprzekładniowych Siemens Gamesa [https://www.siemensgamesa.com/en-int] oraz dwie morskie stacje elektroenergetyczne. Docelowa moc farmy to 1,5 GW.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button