Fotowoltaika

Energia pobierania z cienia – co nowego?

Panele fotowoltaiczne mogą generować energię nie tylko wówczas, gdy padają na nie promienie słoneczne. Jest to możliwe także wtedy, gdy pozostają one w cieniu. To już wiemy nie od dziś, jednak obecnie poznaliśmy konkretne rozwiązania w tym zakresie.

Panele słoneczne działające w cieniu – Optivolt Pulse

System został zaprezentowany przez amerykańską firmę Optivolt. Według niej, pozwala on na zwiększenie mocy o 25% w czasie, gdy panele znajdują się w cieniu. Tradycyjnie oznacza to duże straty energii – gdy zacienienie wynosi 1%, dochodzi do zredukowania mocy wyjściowej aż o 33%. Przy zacienieniu na poziomie 10%, panele w ogóle nie generują prądu.

System Optivolt Pulse jest umieszczony w skrzynce przyłączeniowej i zastępuje diody obejściowe. Podczas nasłonecznienia nie pobiera energii, pozostając w stanie spoczynku. Gdy panele znajdą się w cieniu, optymalizator uśrednia pozbawiony słońca punkt na panelu, co pozwala na stałe wytwarzanie prądu.

Optivolt to skuteczna odpowiedź na wyzwania dla fotowoltaiki

Jak zapewnia firma Optivolt, dzięki panelom PV działającym w cieniu możliwe jest ograniczenie strat energii. Daje to znaczące korzyści ekonomiczne. Dzięki zwiększeniu efektywności fotowoltaiki system wpływa na ograniczenie emisji szkodliwych związków do atmosfery oraz na wzrost bezpieczeństwa energetycznego.

Według informacji producenta Optivolt Pulse ma pozwalać na pracę razem z panelami o mocy od 14 do 410 W. Dzięki temu może być wykorzystywany na potrzeby gospodarstw domowych, zakładów przemysłowych, a nawet obiektów i instalacji wojskowych, w tym w ramach technologii 5G, Internetu Rzeczy czy robotyki. Producent chwali się współpracą między innymi z firmą Microsoft.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button