Fotowoltaika

Jak wykorzystać zużyte panele słoneczne? Naukowcy z Singapuru znają odpowiedź!

Panele słoneczne po 20-30 latach ulegają zużyciu. Według szacunków, w Polsce do utylizacji może trafiać nawet 100 tys. ton zużytych materiałów rocznie. Co zrobić, by ograniczyć ten problem? Można ponownie wykorzystać surowce, w tym krzem, jednak aktualnie jest to mało wydajne i nieopłacalne. Grupa naukowców z Singapuru znalazła odpowiedni sposób.

Upcykling skuteczną odpowiedzią na problem odpadów fotowoltaicznych

Upcykling polega na odzysku odpadów i wykorzystaniu ich w ramach rozwiązań, które mają wysoką wartość użytkową. W przypadku paneli słonecznych procesem tym można objąć główny ich składnik, a więc krzem – można go użyć w wysokowydajnych urządzeniach termoelektrycznych, w których ciepło jest przekształcane w energię elektryczną. Służą one do ogrzewania, chłodzenia czy pomiaru temperatury.

Badacze z Singapuru zaproponowali nowatorską metodę, która polega na:

  • rozdrabnianiu polikrystalicznego krzemu na drobny proszek przy wykorzystaniu młyna kulowego i granulowaniu go,
  • iskrowym spiekaniu plazmowym zmieszanego proszku w temperaturze 1150ºC przez 5 minut – domieszka fosforu i germanu poprawia właściwości termiczne.

W trakcie prób uzyskano wydajny i stabilny pod kątem mechanicznym oraz chemicznym krzem. Skuteczność technologii potwierdzono podczas testów przeprowadzonych na panelach o wymiarach 15,6 x 15,6 cm.

Na razie nie są znane koszty upcyklingu krzemu, gdyż na wyniki badań w tym zakresie musimy jeszcze poczekać. Technologia jest obiecująca i w przyszłości może stać się remedium na problem rosnącej ilości odpadów fotowoltaicznych.

Źródło:

  1. https://www.pv-magazine.com/2022/05/23/upcycling-silicon-waste-from-end-of-life-solar-panels-into-thermoelectrics/

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button