Fotowoltaika

Fotowoltaika – wszystko, co warto wiedzieć

Fotowoltaika to technologia, którą interesuje się coraz więcej osób. Jej zastosowanie niesie nie tylko korzyści finansowe dla gospodarstw domowych, ale także pomaga w ochronie środowiska. Działanie instalacji fotowoltaicznej jest proste i nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy. System jest w pełni bezobsługowy.

Czy instalacja fotowoltaiczna może pomóc w zminimalizowaniu rachunków za prąd? Kim jest prosument? Wybrać system on-grid czy off-grid? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Fotowoltaika

Zapotrzebowanie gospodarstw domowych na energię elektryczną rośnie. Większość sprzętów wymaga stałego dostępu do źródła energii lub też systematycznego ładowania akumulatorów. Niemal każde urządzenie działa dzięki energii elektrycznej.

W ostatnich latach obserwowany jest dynamiczny rozwój fotowoltaiki. Słońce jest trzecim co do wielkości źródłem energii odnawialnej na świecie. Energia słoneczna jest coraz chętniej wybieraną formą ogrzewania domów, wody oraz źródłem energii elektrycznej do zasilania domowej sieci elektrycznej. To odpowiedź nie tylko na stale rosnące ceny prądu, ale także degradację środowiska.

Jak działa fotowoltaika?

Otrzymywanie energii elektrycznej ze słońca to proces, który można podzielić na kilka etapów. Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej są ogniwa fotowoltaiczne, które łączone są w moduły fotowoltaiczne.

Na poziomie ogniw zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, a energia ze słońca przekształcana jest w prąd stały. Do produkcji ogniw zazwyczaj jako półprzewodnik wykorzystywany jest krzem. Kilka modułów tworzy panel fotowoltaiczny. Panele montowane są na dachu budynku lub bezpośrednio na gruncie za pomocą konstrukcji wsporczej. 

Energia, która powstaje w modułach, przekazywana jest do falownika (inwertera słonecznego). Ten element instalacji odpowiada za przekształcenie go z prądu stałego na prąd zmienny – czyli taki, który płynie w gniazdkach. Jego zadaniem jest dopasowywanie parametrów generowanego prądu do parametrów sieci domowej.

Ważnym elementem jest także licznik dwukierunkowy. Mierzy on energię elektryczną, która została wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną oraz energię pobraną z sieci energetycznej.

  • Jeżeli wyprodukowanej energii będzie za dużo, jej nadmiar trafia do sieci energetycznej, a użytkownik może odebrać 80 proc. wyprodukowanej przez siebie energii. Ma to związek z systemem opustów dla prosumentów (osób wytwarzających energię na własny użytek).
  • Jeżeli wyprodukowanej energii będzie za mało, powstała różnica zostaje wyrównana energią z sieci w stosunku 1:1.

O opłacalności fotowoltaiki decyduje głównie moc instalacji. Musi być ona odpowiednio dobrana do pokrycia zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa domowego. Wówczas użytkownik ma pewność, że pieniądze zainwestowane w zakup i montaż systemu stosunkowo szybko się zwrócą. Cena fotowoltaiki została omówiona w osobnym artykule.

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to termin, który określa technologię wytwarzania prądu w ramach odnawialnych źródeł energii. Opiera się na zmianie energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Czasami można spotkać się ze skrótem PV, który pochodzi od angielskiego przymiotnika PhotoVoltaic.

Moc instalacji fotowoltaicznej określana jest w jednostce Wp (Watt Peak).

Osoby, które instalują i korzystają w swoich domów z fotowoltaiki, są prosumentami. Prosument to użytkownik końcowy, który wytwarza energię elektryczną z danej instalacji na własne potrzeby.

Fotowoltaika wykorzystywana jest przez gospodarstwa domowe i rolne, domy letniskowe, obszary poza zasięgiem sieci elektroenergetycznej, a także do zasilania instalacji energetyki zawodowej i sprzedaży energii do sieci.

Energia fotowoltaika

Jak już zostało wspomniane, fotowoltaika polega na zamianie energii słonecznej na elektryczną. Prąd, który zostanie wyprodukowany w ten sposób, może zostać wykorzystany dowolnie m.in. do zasilania kotła elektrycznego, rekuperacji czy też zasilania sprzętów w gospodarstwie domowym.

Fotowoltaika uznawana jest za ekologiczny sposób pozyskania energii elektrycznej. W Polsce systemy tego typu z roku na rok zyskują na popularności.

Produkcja prądu odbywa się dzięki wykorzystaniu odnawialnego źródła energii, którym jest promieniowanie słoneczne. Podczas wytwarzania tego typu energii do atmosfery nie są emitowane szkodliwe substancje, jak CO₂, pyły czy gazy cieplarniane.

Fotowoltaika opinie

Instalacje fotowoltaiczne w Polsce stają się jedną z głównych technologii odnawialnych źródeł energii. Z roku na rok przybywa osób, które decydują się na zamontowanie takiego systemu w swoich gospodarstwach domowych.

Wiele osób błędnie uważa, że w naszym kraju rozwiązanie to nie może działać poprawnie ze względu na niewielkie nasłonecznienie. Panele fotowoltaiczne wykorzystują jednak promieniowanie słoneczne, a nie ciepło wytwarzane przez słońce. Dlatego też instalacje fotowoltaiczne doskonale sprawdzają się również w pochmurne dni.

To prawda, największa ilość energii produkowana jest latem – w słoneczne, długie dni. Zimą efektywność instalacji spada ze względu na krótsze dni i inne położenie słońca, jednak nadal możliwa jest produkcja prądu z energii słonecznej.

Fotowoltaika to technologia, która cieszy się dużym uznaniem. Decydując się na instalację takiego systemu w swoim gospodarstwie domowym, warto wybrać usługi profesjonalnej firmy, która pracuje na najwyższej jakości komponentach.

Fotowoltaika czy fotowoltanika?

Często można się spotkać z dwojakim nazewnictwem – fotowoltaika oraz fotowoltanika. Która z tych form jest poprawna? Według słownika języka polskiego poprawną formą jest fotowoltaika.

Nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów – greckiego φῶς (fōs), które oznacza światło oraz jednostki siły elektro-napędowej volt.

Błąd ten zapewne jest wynikiem literówki lub źle zasłyszanej ustnej formy.

Instalacja fotowoltaiczna

Instalacje fotowoltaiczne mogą działać w dwóch systemach:

  • on-grid – podłączone do sieci energetycznej, energia jest zużywana na bieżąco,
  • off-grid – niepodłączone do sieci, system wyspowy, który pozwala na magazynowanie nadwyżek energii.

W Polsce najczęściej spotykane są systemy sieciowe on-grid, które są zintegrowane z publiczną siecią elektryczną. Użytkownik korzysta więc na bieżąco z wyprodukowanej energii, a jej nadwyżki trafiają do sieci publicznej.

Instalacja fotowoltaiczna jest doskonałym sposobem na zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną dzięki systemowi opustów dla instalacji prosumenckich. Właściciel instalacji może przesłać wyprodukowaną nadwyżkę do sieci publicznej i odebrać ją w dowolnym momencie w ciągu jednego roku.

Bilansowanie roczne energii polega na rozliczaniu różnicy pomiędzy prądem zużytym a wprowadzonym do sieci w ciągu roku. Instalacje fotowoltaiczne to pewien sposób na uniezależnienie się od wzrostu cen prądu.

Warto także zaznaczyć, że tego typu systemy są bezobsługowe, więc użytkownik nie musi kontrolować pracy instalacji. W każdym momencie można rozbudować system, ponieważ polega to na dokupieniu i zainstalowaniu dodatkowych paneli fotowoltaicznych. Sam montaż warto jednak powierzyć profesjonalnej firmie. Fotowoltaika jest technologią, która dynamicznie rozwija się w naszym kraju. Nikogo już nie dziwią rzędy paneli fotowoltaicznych na dachach budynków. Postępujący rozwój sprawia, że instalacje są coraz wydajniejsze i stają się ważnym źródłem pozyskiwania energii elektrycznej w Polsce.

Powiązane Artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button