Baza Wiedzy

Czym się różni PIEC od KOTŁA?

Piec to bardziej taki piekarnik czy kominek – piec produkuje ciepło i emituje je w jednym miejscu. Kocioł natomiast produkuje ciepło i wysyła je dalej. Czyli piec kaflowy czy piec do chleba to konstrukcje, które grzeją w tym miejscu w którym są.

Kocioł natomiast to taki „piec”, którego celem jest zagrzanie np. całego domu. Czyli wyprodukowanie ciepła i wysłanie go z dala od miejsca produkcji.

Jeśli mówimy o instalacji centralnego ogrzewania domu to na 99% miejscem, w którym powstaje ciepło będzie właśnie kocioł (lub pompa ciepła).

PIEC na drewno, piec gazowy czy piec węglowy to raczej urządzenia kuchenne, natomiast to co ogrzewa dom to KOCIOŁ gazowy, węglowy czy na drewno.

Potocznie określeń PIEC i KOCIOŁ używa się zamiennie.

Dlaczego w kotłowni raczej nie stoi piec?

Zbieżność nazw jest nieprzypadkowa. W kotłowni stoi zazwyczaj kocioł, a nie piec. Gdyby to był piec to może pomieszczenie, w którym stoi powinno nazywać się „piecownia”. A skoro nazywa się kotłownia to stoi tam zapewne KOCIOŁ. Ciekawe tlyko jak nazwac kotłownię, w której zamontowalimy pompę ciepła. Pompownia? Przepompownia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button