Baza Wiedzy

O co chodzi z klasami pieców i kotłów na węgiel?

Jeśli mówimy o instalacji centralnego ogrzewania domu to na 99% miejscem, w którym powstaje ciepło będzie właśnie kocioł (lub ewentualnie pompa ciepła). Czym się różni piec od kotła albo kocioł od pieca?

Dlatego mimo iż w tytule mamy klasy pieców, to tak naprawdę zajmiemy się klasami kotłów. I nie tylko na węgiel, ale ogólnie na paliwa stałe do kotłów.

PIEC na drewno, piec gazowy czy piec węglowy to raczej urządzenia kuchenne, natomiast to co ogrzewa dom to KOCIOŁ gazowy, węglowy lub na drewno.

Potocznie określeń PIEC i KOCIOŁ używa się zamiennie. Ale poprawnie na urządzenia do centralnego to są kotły. Ponieważ większość ludzi używa tych słów KOCIOŁ i PIEC zamiennie, my także czasem będziemy tak robić.

Jakie są klasy kotłów węglowych?

Klasy są trzy oznaczone numerami 3, 4 oraz 5. Wyższy numer to lepsza klasa pod względem ekologii i sprawności spalania. Kotły klasy 5 mniej dymią oraz lepiej grzeją. W Polsce od 2018 roku można legalnie sprzedawać i instalować tylko urządzenia klasy 5.

Mam kocioł klasy 3 lub 4, co teraz?

Na razie, stan na luty 2022 nic. Ale od 1 stycznia 2028 r. nie wolno używać kotłów na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Możesz rozważyć wymianę np. na pompę ciepła lub nowocześniejszy piec, bo stare piece są nieekologiczne, drogo grzeją i zapewne są o wiele za duże na Twój budynek (przewymiarowane). Najprawdopodobniej również są niewygodne w użyciu (trzeba dokładać do pieca i sprzątać) i niezautomatyzowane.

Mam kocioł bezklasowy, co teraz?

Trzeba go wymienić, sprawdź termin wymiany dla swojego województwa. Kocioł bezklasowy to inaczej kopciuch.

Terminy wymiany kopciuchów wg województw

Śląskie

Kopciucha w woj. śląskim należy wymienić do końca 2021 roku. Czyli od 2022 roku nie można używać takich pieców na terenie woj. śląskiego.

Podkarpackie

Kopciucha w woj. podkarpackim należy wymienić do końca 2021 roku. Czyli od 2022 roku nie można używać takich pieców na terenie woj. podkarpackiego.

Łódzkie

Kopciucha w woj. łódzkim należy wymienić do końca 2021 roku. Czyli od 2022 roku nie można używać takich pieców na terenie woj. łódzkiego.

Małopolskie

Kopciucha w woj. małopolskim należy wymienić do końca 2022 roku. Czyli od 2023 roku nie można używać takich pieców na terenie woj. małopolskiego.

Mazowieckie

Kopciucha w woj. mazowieckim należy wymienić do końca 2022 roku. Czyli od 2023 roku nie można używać takich pieców na terenie woj. mazowieckiego.

Wielkopolskie

Kopciucha w woj. wielkopolskim należy wymienić do końca 2023 roku. Czyli od 2024 roku nie można używać takich pieców na terenie woj. wielkopolskiego.

Dolnośląskie

Kopciucha w woj. dolnośląskim należy wymienić do końca 2023 roku. Czyli od 2024 roku nie można używać takich pieców na terenie woj. dolnośląskiego.

Kujawsko-Pomorskie

Kopciucha w woj. kujawsko-pomorskim należy wymienić do końca 2023 roku. Czyli od 2024 roku nie można używać takich pieców na terenie woj. kujawsko-pomorskiego.

Lubelskie

Kopciucha w woj. lubelskie należy wymienić do końca 2023 roku. Czyli od 2024 roku nie można używać takich pieców na terenie woj. lubelskie.

Zachodniopomorskie

Kopciucha w woj. zachodniopomorskie należy wymienić do końca 2023 roku. Czyli od 2024 roku nie można używać takich pieców na terenie woj. zachodniopomorskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button