Pompy Ciepła

Jakie zalety ma pompa ciepła?

Rosnącą popularnością wśród użytkowników domów, mieszkań czy biur cieszą się nowoczesne technologie, które przez cały rok zapewniają komfort cieplny w pomieszczeniach i bazują na odnawialnych źródłach energii. Należy do nich pompa ciepła. Zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie dla Ciebie? Z naszego artykułu dowiesz się, dlatego warto ją stosować i jakie korzyści generuje dla użytkowników.

Co to jest pompa ciepła i jakie ma zastosowanie?

To urządzenie grzewcze, które pozwala na zastosowanie energii pozyskanej ze środowiska do zasilania centralnego ogrzewania. Bazuje na odnawialnych źródłach, w tym energii pochodzącej z gruntu, wody gruntowej i powierzchniowej czy powietrza.

Można zastosować pompy typu:

  • powietrze-woda – najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w Polsce, gdyż odpowiada za ponad 90% instalacji; w jego ramach ciepło jest transportowane do obiegu grzewczego oraz zbiornika z gorącą wodą,
  • grunt-woda – energia za pomocą czynnika niezamarzającego bądź cieków wodnych jest pobierana z gruntu i po przejściu przez wymiennik kierowana do systemu grzewczego,
  • woda-woda – najmniej rozpowszechniony typ instalacji; polega na tym, że woda przenosi ciepło ze studni czerpalnej do systemu ogrzewania, a następnie, po schłodzeniu, wraca do obiegu dzięki studni zrzutowej.

Dostępne są również rozwiązania hybrydowe, łączące zalety odnawialnych oraz tradycyjnych źródeł energii. Możliwe jest wykorzystywanie pompy ciepła na przykład razem z ogrzewaniem podłogowym. Korzyści rosną dzięki integracji z innymi instalacjami OZE, w tym panelami fotowoltaicznymi.

Pompa pozwala na wytworzenie ciepła nawet w czasie zimowej aury i temperatury gruntu czy wód powierzchniowych na poziomie kilku stopni powyżej zera. Dlatego technologia jest coraz chętniej wybierana przez użytkowników – ma największy udział w nowo budowanych instalacjach OZE w Polsce.

Urządzenie jest na szeroką skalę wykorzystywane do ogrzewania budynków, w tym jedno- i wielorodzinnych, jak również obiektów użyteczności publicznej i lokali firmowych. Służy ponadto do podgrzewania wody użytkowej, a także chłodzenia pomieszczeń w miesiącach letnich. Można ją zastosować zarówno w nowych, jak i starych domach, które są poddawane termomodernizacji, wyróżnia ją bowiem łatwość dostosowania do już istniejących systemów grzewczych oraz bezproblemowe zastępowanie kotłów na paliwo stałe.

Wysoka funkcjonalność pompy ciepła

Cechą pompy ciepła jest duża efektywność. Współczynnik COP wynosi nawet ponad 5, co oznacza, że urządzenie jest w stanie wytworzyć około 5 kW ciepła na każdą pobieraną kilowatogodzinę energii elektrycznej. Dla porównania – przy ogrzewaniu elektrycznym wartość ta jest pięciokrotnie mniejsza.

Jest to ważne w kwestiach ekologii. Głównym źródłem pompy ciepła jest przyjazna środowisku energia odnawialna, której zasoby są niewyczerpywalne. Urządzenie ogranicza emisję dwutlenku węgla średnio o 20% w porównaniu do kotłów gazowych. Nie wywołuje również zagrożeń w związku z obecnością szkodliwych spalin w budynku mieszkalnym.

Pompa ciepła zapewnia wysoki komfort podczas codziennej eksploatacji. To urządzenie bezobsługowe, którym można wygodnie sterować za pomocą panelu, a nawet aplikacji dostępnej na smartfony. W obu przypadkach wystarczy ustawić pożądaną temperaturę powietrza i wody, a sprzęt automatycznie dopasuje parametry, by utrzymać optymalne warunki we wnętrzu budynku. Bezawaryjne użytkowanie jest możliwe przez długi czas. Wystarczy jedynie zadbać o regularny serwis, który warto wykonać przed każdym sezonem grzewczym

Rozwiązanie wyróżnia cicha praca. Dlatego, w przypadku pomp małej mocy, można je instalować w pomieszczeniach użytkowych, w tym w pralni, suszarni czy pokoju służącym do ćwiczeń, gdyż codzienna eksploatacja nie będzie wiązała się z żadnymi utrudnieniami. Ważne znaczenie ma również maksymalny poziom bezpieczeństwa – nie występują zagrożenia, które są związane z używaniem kotłów na paliwa stałe (węgiel, drewno), gaz ziemny bądź olej opałowy.

Korzyści ekonomiczne ogrzewania pompą ciepła

Koszty pozyskania ciepła za pomocą pompy są około dwukrotnie mniejsze niż w przypadku kotła olejowego kondensacyjnego. Jeśli chodzi o podgrzewanie wody użytkowej, wychodzi około 5 razy taniej w porównaniu do bojlera elektrycznego.

Pompa to samodzielne źródło ciepła, a więc nie ma potrzeby korzystania z innych rodzajów paliwa i nie trzeba martwić się o ich dostarczanie oraz składowanie, jak w przypadku węgla albo drewna. Wymaga jedynie dostępu do sieci elektroenergetycznej, dlatego nie jest konieczne wykonanie dodatkowych przyłączy, w tym gazowego, a także budowa komina (jeśli w budynku nie ma wentylacji grawitacyjnej i kominka). Pozwoli to zaoszczędzić znaczne środki finansowe, w tym zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i podczas codziennej eksploatacji – nie ponosi się opłat za korzystanie z sieci gazowej, w tym dystrybucyjnych, które należy uiścić również w trakcie sezonu letniego, gdy nie korzysta się z pieca. Odpadają również koszty konserwacji i ewentualnych napraw systemu kominowego.

Dofinansowanie na pompę ciepła

Dodatkowy atut nowoczesnego i ekologicznego źródła ciepła to możliwość skorzystania z dofinansowania na zakup pompy ciepła. Środki można uzyskać między innymi dzięki:

  • programowi „Czyste Powietrze” – maksymalna kwota wsparcia to 32 tys. zł; program zawiera wiele udogodnień, w tym krótki czas rozpatrywania wniosków czy możliwość połączenia z ulgą termomodernizacyjną, jest oficjalny program rządowy.
  • programowi „Moje Ciepło” – mogą z nich skorzystać gospodarstwa domowe w nowowybodowanych domach (program „Moje Ciepło”, w którym można zyskać zwrot do 30% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny, nawet do 45%), jest to również program rządowy.
  • preferencyjnym kredytom bankowym, które mają obniżone oprocentowanie bądź nie wymagają uiszczenia prowizji.
  • przedsiębiorcy moga liczyć na program „Energia Plus”, prowadzony przez NFŚiGW
  • gospodarstwa rolne na dofinansowanie z programu „Agroenergia”, prowadzony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą skorzystać z innych programów

Podsumowanie

Pompa ciepła to korzystne rozwiązanie. Gwarantuje wysoką wydajność energetyczną, zmniejszenie rachunków za ogrzewanie i prąd oraz komfort użytkowania domu czy mieszkania przez cały rok. Urządzenie umożliwia korzystanie z odnawialnej energii pochodzącej z gruntu, wody czy powietrza, a dzięki ograniczeniu wydatków inwestycyjnych i skorzystaniu z dotacji jego zastosowanie nie wiąże się z nadmiernymi wydatkami. Dlatego warto je zainstalować w domu, biurze czy zakładzie przemysłowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button