Moje Ciepło

Pompy ciepła w nowo budowanych domach: Szykują duże dotacje dla nowych domów

Rząd chce, żeby w nowobudowanych domach jednorodzinnych stosować tylko najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne, wręcz zeroemisyjne źródła ciepła. Ma to poprawić jakość powietrza w Polsce oraz pom óc w osiąganiu celów klimatycznych do których zobowiązała się Polska na arenie europejskiej i światowej.

  • Program Moje Ciepło będzie umożliwiał uzyskanie od 7000 do 21000 zł na zakup i montaż pompy ciepła w nowobudowanym domu jednorodzinnym
  • Program Moje Ciepło zostanie uruchomiony na przełomie I i II kwartało 2022, czyli pod koniec marca lub w kwietniu 2022 roku
  • Aby skorzystać budynek będzie musiał mieć podwyższony standard energetyczny
  • Będzie można uzyskać do 45% zwrotu poniesionych kosztów

Ile pieniędzy na program Moje ciepło?

Budżet programu „Moje Ciepło” wynosi 600 mln zł. Jeśli przyjąć średnią wartość dotacji na poziomie 15.000 zł to budżetu wystarczy na 40.000 instalacji. Biorąc pod uwagę, że w Polsce buduje się jakieś 80-90 tyś. domów rocznie (tyle jest wydawanych pozwoleń na budowę, dane z 2020 roku), co drugi budujący może liczyć na dotację.

Warunki programu Moje Ciepło a energooszczędność domu

Aby skorzystać z tego akurat programu dla nowo budowanych domów (dla domów już wybudowanych jest inny program, tj. Czyste Powietrze) należy rozważyć stan techniczny budynku i jego energooszczędność. Im niższy wskaźnik EP i EPH+W (ilość energii pierwotnej, tj. nieodnawialnej potrzebnej do funkcjonowania domu, w tym ogrzania, wentylacji, oświetlenia, chodzenia, dostarczenia i ogrzania wody) tym lepiej.

  • Energochłonność na poziomie nie większym niż 63 kWh/m2/rok w pierwszym roku (tj. 2022 roku) obowiązywania programu (ciekawe czy będą kolejne lata i pieniędzy starczy na kolejny rok :))
  • Jeśli pieniędzy starczy to w kolejnych latach (tj. od 2023 roku) domy zakwalifikowane do dotacji nie mogą przekraczać normy 55 kWh/m2/rok

Czy to dużo EP i EPH+W = 55 kWh? Nie tak bardzo. Współczesne domy budowane w sposób zapewniający dobrą izolację termiczną nierzadko mają nawet niższe parametry Ep, na poziomie 30-40 kWh. Ale oczywiście nie dotyczy to wszystkich budynków.

Warunki programu Moje Ciepło a wybór pompy ciepła

Wiek pompy

Pompa ciepła musi być „nowa”, tj. data jej produkcji nie może być wcześniejsza niż 2 lata przed zainstalowaniem. Dlaczego taki warunek? Może chodzi o to, aby zastosowane były nowocześniejsze czynniki chłodnicze? Ustawodawca tego nie wyjaśnił dokładnie. Sam warunek nie wydaje się trudny do spełnienia, ani nieracjonalny. Nowy dom, niech będzie nowa pompa.

Okres użytkowania pompy

Otrzymujący dotację jest zobowiązany używać dotowanej pompy przynajmniej 5 lat od daty otrzymania pieniędzy. Warto zatem wybrać pompę która ma minimum 5 lat gwarancji :). Poza tym raczej nikt nie będzie pompy zmieniał na inne źródło ciepła, bo bardziej ekologiczny efekt i niskie koszty ogrzewania bardzo trudno by było uzyskać.

Warunki otrzymania pieniędzy

Obowiązuje zasada najpierw inwestycja – potem wypłata. To oznacza, że pieniądze można otrzymać dopiero po poniesieniu kosztów jako zwrot części tych kosztów. Terminy na tę chwilę nie są znane, ale miejmy najdzieję, że nie będzie to więcej niż 90 dni.

Czy można rozliczyć z małżonkiem program Moje Ciepło?

Rozliczyć można, ale tylko jednorazowo, tj. konieczna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli budynku oraz oświadczenie o braku podwójnego finansowania.

Czy program Moje Ciepło można łączyć z innymi dotacjami

Nie ze wszystkimi, na pewno nie z takimi które zostały sfinansowane z publicznych środków budżetu Unii Europejskiej. Wygląda też na to, że nie ma przepisów, które pozwalałyby na skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej dla nowo budowanego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button